تبلیغات
موعظه ها / موعظه بزرگان - آیا اجل شخصی كه خودكشی می‌كند، خداوند از قبل تعیین كرده است‌؟
بدانیم و از دانسته هامون در زندگی به بهترین شکل استفاده کنیم
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
آیا اجل شخصی كه خودكشی می‌كند، خداوند از قبل تعیین كرده است‌؟
آیا اجل شخصی كه خودكشی می‌كند، خداوند از قبل تعیین كرده است‌؟ با توجه به آیه 11 سورة منافقون كه می‌گوید: خدا هرگز اجل هیچ كس را از وقتش مؤخر نمی‌كند؟

پاسخ :
ابتدا، كلمة اجل را ترجمه كرده‌; سپس به بیان پاسخ می‌پردازیم‌.
راغب اصفهانی می‌گوید: مدت مقرّرة زندگی انسان را اجل می‌گویند; مثلاً گفته می‌شود: اجلش فرا رسید; یعنی مرگش فرا رسیده است‌.(مفردات راغب‌، مادة اجل‌، ص 65، طبع اول‌، دارالقلم و دارالشامیة‌.)
"تسمیة اجل‌" به معنای "تعیین‌" آن است و چون عادت خود مردم بر این است كه در معاملات و معاهدات‌، "أجل‌" را به معنای "مدت مقرّر" و یا "سر رسید آن‌" ذكر می‌كنند، خدای تعالی نیز در قرآن‌، این‌گونه عمل كرده است و ظاهراً استعمال كلمة "أجل‌" در "تمام شدن مدت‌" اصلی و در "سررسید" استعمال در معنای فرعی آن است‌.(ر. ك‌: المیزان‌، علامه طباطبایی‌، ج 7، ص 8ـ10، نشر اسماعیلیان‌.)
و اساساً، اجل دو قسم است‌: اوّل‌: "أجل‌ِ مُسمّی‌َ" یعنی همان أجل محتوم و حتمی كه تغییر نمی‌پذیرد; به همین جهت می‌بینیم كه قرآن كریم در جای دیگر كلمة "أجل‌" را به "عنده‌" مقید كرده است "وَأَجَل‌ٌ مُّسَمًّی عِندَه‌"(انعام‌،2) یعنی اجل معین پیش اوست‌; چه اینكه آنچه نزد خدا باشد، باقی و ماندنی است‌.(ر. ك‌: همان‌.)
دوم‌: "اجل غیر مسمّی‌" یعنی همان أجل غیر معین و مبهم كه در صورت گرایش انسان‌ها به ایمان و تقوا، قابل تغییر است و چه بسا تا وقت اجل معیّن به تأخیر می‌افتد; ولی أجل معیّن هرگز قابل تغییر نیست‌.
در روایت داریم كه حضرت امام صادق فرمود: "أجلی كه غیر معین است یعنی همان "وقتی‌" كه غیر معین است و هرچه را كه خدا بخواهد، پیش می‌آید.
امّا "أجل مسمّی‌" همان أجلی است كه خداوند اگر بخواهد مقدرش كند، درهر شب قدر به مدت یك سال‌; یعنی تا رسیدن شب قدر دیگر آن را نازل می‌فرماید. آنگاه‌، حضرت امام صادق‌فرمود: این همان أجل و وقتی است كه خداوند تبارك و تعالی درباره‌اش فرمود: "پس چون أجلشان رسد، نه ]می‌توانند[ ساعتی آن را پس اندازند و نه پیش‌."(اعراف‌،34).
اجل شخصی كه خودكشی می‌كند، در علم الهی مشخص است‌; یعنی خداوند می‌داند كه او در چه زمانی خواهد مرد; ولی این اجل او اجل غیر مسمّی است‌، چون اگر خودكشی نمی‌كرد، می‌توانست بیشتر زنده بماند.


مرتبط با: پرسش و پاسخ ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر